DIGITALNA DEMENCIJA, II. izdanje - Naruči svoju knjigu

DIGITALNA DEMENCIJA, II. izdanje

Kako mi i naša djeca silazimo s uma
Autor: Spitzer, Manfred
Područje: Digitalne tehnologije
Područje: Publicistika & biografije
Karakter: stručno-popularna
Godina izdanja: 2023
Broj stranica: 344
Uvez: Meki

18,90 

Autor dokazuje da digitalni lobiji potiskuju kritičnost prema digitalnim medijima te da se probijaju prema sve mlađoj populaciji. Ova knjiga pristupa temi kritično i znanstveno utemeljeno, a namijenjena je pedagozima, dječjim psiholozima, odgojiteljima, roditeljima i svima koje zanima utjecaj suvremenih tehnologija na čovjekov fizički i psihički razvoj.

Opis

O knjizi:

Autor, psihijatar, psiholog i neuroznanstvenik, u ovoj knjizi bavi se utjecajima digitalnih medija prvenstveno na djecu i mlade, čiji je mozak tek u formiranju. Podastirući niz dokaza utemeljenih na znanstvenim istraživanjima, autor upozorava na brojne negativne posljedice koje pretjerana i prerana konzumacija digitalnih i mrežnih sadržaja ostavlja na mozgu još neformirane osobe. Stalna povezanost s inetrnetom, kompjutorske igre, satelitska navigacija, digitalni asistenti, multitasking i društvene mreže ostavljaju na djeci trajne posljedice kao što su stres, nesanica, depresija, poremećaj pažnje, pretilost, porast agresivnosti, slabljenje empatije i ovisnost te u konačnici dovode i do smanjenja čitalačkih i obrazovnih kompetencija. Digitalni i mrežni sadržaji koji se sve više konzumiraju od najmlađe dobi dovode do slabljenja psihičkog i fizičkog zdravlja, niže obrazovne razine, slabije socijalizacije, veće razine stresa i kraćeg životnog vijeka. Mnoga djeca nemaju potrebe pamtiti informacije jer znaju da ih u svakom trenutku mogu „uguglati“, kaže Manfred Spitzer. Multitasking ili rad na više stvari istovremeno, sumanuto klikanje od stranice do stranice, odvlači djeci pažnju, rasipa energiju i remeti fokusiranje na ono što je važno.
Manfred Spitzer se pored Nicholasa Carra i Susan Greenfield među prvima usudio javno postaviti logična pitanja povezana s navedenim opasnostima te predložiti i zauzeti se za njihovo rješavanje koje bi bilo utemeljeno na objektivnim znanstvenim spoznajama. Među prvima je spoznao ozbiljnost problema i dao mu odgovarajući naziv – digitalna demencija – koji je danas već postao općeprihvaćen.
Autor dokazuje da digitalni lobiji potiskuju kritičnost prema digitalnim medijima te da se probijaju prema sve mlađoj populaciji.
Ova knjiga pristupa temi kritično i znanstveno utemeljeno, a namijenjena je pedagozima, dječjim psiholozima, odgojiteljima, roditeljima i svima koje zanima utjecaj suvremenih tehnologija na čovjekov fizički i psihički razvoj.

” Društvena potreba i opravdanost izdavanja prijevoda knjige Digitalna demencija ogleda se naročito u kontekstu trenutne polariziranosti dviju glavnih struja u hrvatskom društvu: jedne koja je gotovo isključivo za što bržu i potpunu digitalizaciju te druge, ponešto umjerenije i opreznije, koja je na tragu autorovih razmišljanja i zaključaka da svaka tehnologija ima i pozitivnih i negativnih strana. I jednima i drugima ovo će štivo dobro doći.“
Iz recenzije prof. dr. sc. Gorana Šimića

Iz sadržaja:

Uvod: Zaglupljuje li nas Google?

Gdje sam ja to?

Škola: copy and paste umjesto čitanja i pisanja?

Društvene mreže: Facebook umjesto face to face

Digital native: mit i realnost

Multitasking: poremećena pozornost

Nesanica, depresija, ovisnost i tjelesne posljedice

Što činiti?

……..

Dodatne informacije

Godina izdanja

Broj stranica

Autor

Karakter

Uvez