Opis
O knjizi:
Zbornik pred vama rezultat je petnaestog tradicionalnog znanstveno-stručnog skupa Annales Pilar Instituta Pilar održanog 27. svibnja 2016. godine. Poseban je naglasak stavljen na ličko ruralno područje, no ideje, koncepti i razvojni modeli oblikovani unutar suvremenog društvenog i humanističkoga diskursa primjenjivi su gotovo univerzalno, osobito ako se prilagode pojedinom prostoru i lokalnoj zajednici.
Ovo je djelo svojevrstan nastavak rasprava o integralnoj održivosti i održivom razvoju, odnosno o ruralnim prostorima i potrebi za njihovom revitalizacijom koje se u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar vode puna dva desetljeća. Premda se tematika vezana uz održivi razvoj u ovom trenutku, kada koncept bilježi tri desetljeća od nastanka i oblikovanja unutar znanstvenog diskursa, čini svakidašnjom i pomalo iscrpljenom, valja još jednom podsjetiti da su održivi razvojni modeli, postizanje cjelovite, integralne održivosti, riječju sinergija društva i okoliša češće iznimka nego pravilo.
Nužnost određenja održivog ruralnog – koje je proteklih stoljeća u Hrvatskoj češće zaboravljeno nego razvijano – nalazimo upravo u paradoksu nastalom između nemara i zaborava. Rezultat je tog paradoksa – očuvanost prirodnog okoliša! Međutim, očuvanost se u ovom slučaju odnosi na gospodarsku i infrastrukturnu nerazvijenost. Ona nas ujedno obvezuje na promišljanje mogućnosti održivog razvoja, a nastojanje na razvoju u 21. stoljeću ne mora nužno nositi konotaciju uništavanje – i to je upravo ono na što upozorava ovaj zbornik.
Iz sadržaja:
(NE)RAZVOJ NEKADA I SADA
Ivan Brlić: Pregled povijesti zaštite prirodnog i kulturnog okoliša u Lici (1746.-1942.)
Nikola Šimunović i Ivo Turk: Stanovništvo Grada Gospića i održivi razvoj: izazovi budućnosti
UTIRANJE STAZE ZA ODRŽIVU BUDUĆNOST
Toni Popović, Renata Relja i Tea Gutovć: Aktualnost ruralne sociologije: problematiziranje održivosti „prostora iza“
Anđelina Svirčić Gotovac: (Ne)mogućnost održivog razvoja za male i srednje gradove u hrvatskom prostornom sustavu
Olga Orlić i Nataša Bokan: Prakse održivosti: tko radi ono o čemu mi maštamo?
Neven Duvnjak i Kajo Ferić: Sociološki okvir održive gradnje
O ODRŽIVOSTI KROZ „SVIJET ŽIVOTA“
Anita Bušljeta Tonković: Koncept održivog ruralnog turizma: primjeri dobre prakse u Lici
Katarina Milković: Pećinski park Grabovača u funciji razvoja održivog turizma s naglaskom na geobaštinu, georaznalikost i geoturizam
Sažetak
Summary
O autorima