Opis
O knjizi:
U knjizi Znanje o politici i hrvatska politologija u europskom kontekstu, njezin autor, prof. dr. sc. Anđelko Milardović, hrvatski politolog, sociolog i profesor političkih znanosti, strastveno se i istodobno participativno-analitički nastoji uključiti u raspravu o temeljnim pitanjima hrvatske politologijske misli. Kao i u nekim od prethodnih autorovih djela u kojima se bavi različitim političkim i politološkim fenomenima (euroskepticizam, globalizacija, postdemokracija) i ovdje se može primijetiti neobična sinteza akribijski izvedene teorijske analize i strastvenoga zauzimanja pozicije kritičara ideologije prema modelu Mannheimove sociologije znanja.
Polazeći od postavke da „što vrijedi za politiku, mora jednako vrijediti i za znanstveno bavljenje njome“, Milardović nastoji dokazati da se povijest jedne novije discipline unutar društvenih znanosti u Hrvatskoj nužno mora dekonstruirati.
O knjizi su rekli:
Knjiga Znanje o politici i hrvatska politologija u europskom kontekstu donosi povijesni prikaz razvoja političke misli u Hrvatskoj. Međutim nije riječ samo o klasičnom povijesnom prikazu već i o sustavnoj analizi razvoja političke misli i šireg konteksta koji je na taj razvoj utjecao. Autor daje prikaz povijesti hrvatske politologije te jasan i sistematičan pregled dominantnih teorijskih pristupa i metodoloških postavki u europskoj i američkoj politologiji XX. i početka XXI. stoljeća te ovim djelom dodatno unapređuje znanstveno-stručne rasprave o politologiji općenito.
Marita Brčić Kuljiš
Ova knjiga o povijesnome nastanku i artikulaciji politologije u europskom kontekstu nudi brojne relevantne referencije te s obzirom na dosadašnju znanstvenoteorijsku i u širem smislu politologijsku kompetentnost autora, koji se potvrdio brojnim istraživačkim knjigama o neokonzervativizmu, globalizaciji, migracijskim politikama, suvremenim političkim ideologijama i drugim fundamentalnim problemima politologije i sociologije, pridonosi proširenju znanja o specifičnim okolnostima nastanka i razvoja modernoga znanstvenog pristupa politici, političkome mišljenju i sferi političkoga djelovanja u Hrvatskoj danas.
Žarko Paić
Iz sadržaja:
Predgovor (Žarko Paić) 7
Prvi dio
Znanje o politici u europskom povijesnom kontekstu
O pojmu znanja 13
Epistemologija ili teorija znanja i njezina upotreba u
politologiji: „priroda svijeta“ i spoznaja politike 19
Preko Mannheimove sociologije znanja
do pitanja je li politička znanost moguća 28
Znanje o politici u eksplikaciji
povijesti civilizacija 41
Hermeneutika ili tumačenje znanja o politici 51
Kontinuitet znanja o politici 57
Drugi dio
Povijest hrvatske politologije u europskom kontekstu
Metodički okvir: razvoj europskog
normativnog znanja o politici 63
Prve stare interakcije: hrvatska politologija i
utjecaj znanja o politici iz europske tradicije 67
Zaključak 93