Opis
O knjizi:
Od rada tekstilaca devetnaestog stoljeća do projektiranja kokpita suvremenih aviona, Carrovo istraživačko putovanje doseže vrhunac u potresnoj meditaciji o odnosu čovjeka i tehnologije. Ovo je knjiga o automatizaciji, o upotrebi računala i softvera za to da se pomoću njih učini nešto što smo do sada činili sami. Ona ne govori o tehnologiji ni ekonomici automatizacije, niti o budućnosti robota, kiborga i kompjuteriziranih uređaja, iako će i to biti dio priče. Riječ je o posljedicama automatizacije na ljude.
Danas kada poželimo napraviti bilo što, veoma često sjednemo za ekran ili otvorimo laptop, izvadimo mobitel i pričvrstimo kakav umreženi uređaj na tijelo. Računalna automatizacija čini nam život lakšim, a nužne poslove manje tegobnima. No, automatizacija nas može i koštati, u poslu, u stvaralaštvu i u životu.
Nicholas Carr autor je više knjiga te brojnih članaka i eseja objavljenih u najuglednijim svjetskim časopisima The Atlantic, New York Times, Wired i Nature. S prethodnom knjigom ‘Plitko. Što Internet čini našem mozgu?’ bio je finalist Pulitzerove nagrade.
Iz recenzija:
Ovo je manifest za kulturu. Los Angeles Review of Books
Carr piše elegantno, i iznimno dobro vlada činjenicama. Ponuda slučajeva u kojima nas je tehnologija iznevjerila je raznovrsna, i svaki put biva ne samo uvjerljiv nego i u pravu. Wall Street Journal
Nick Carr jedan je od rijetkih mislilaca koji razumiju da je tehnološki napredak i bitna i zabrinjavajuća stvar. ‘Stakleni kavez’ poziva na takvu tehnologiju koja naše ljudske sposobnosti nadopunjuje, umjesto da ih nadomješta. Clay Shirky
Iz sadržaja:
UVOD: Upozorenje avioprijevoznicima
- PUTNICI
- ROBOT NA VRATIMA
- NA AUTOPILOTU
- UČINAK DEGENERACIJE
- RAČUNALA: IZ TVORNICE U URED
- SVIJET I ZASLON
- AUTOMATIZACIJA ZA LJUDE
- VAŠA UNUTARNJA BESPILOTNA LETJELICA
- LJUBAV ŠTO LIVADU ZBIJA
ZAHVALE
KAZALO