Opis
Iz sadržaja:
Mjerenje brzine procesa obrade informacija / Određenje inteligencije / Faktorski modeli kognitivnih sposobnosti / Kibernetički modeli kognitivnih sposobnosti / «Neklasični» pristupi istraživanju kognitivnih sposobnosti / Uloga naslijeđa i okoline za razvoj inteligencije / Spolne razlike u kognitivnom funkcioniranju / Kognicija i dob / Utjecaj vježbe na rezultate u testovima inteligencije / Inteligencija i učenje / Rasa i inteligencija / Pogled u budućnost – umjetna inteligencija
Predgovor 2. izdanju:
Znatno zahtjevniji dio posla u pripremi II. proširenog izdanja knjige odnosi se na odabir najznačajnijih teorijskih i empirijskih “noviteta” u području inteligencije. Naime, s jedne strane, tu je razvoj kompjutorske tehnologije koja omogućuje paralelno procesiranje nužno za umjetnu inteligenciju ravnu ili čak u nekim aspektima superiornu ljudskoj. Eto, prije 12 godina sam u poglavlju o umjetnoj inteligenciji predvidio da nije daleko trenutak kad će kompjutori konstruirati nove testove inteligencije. A već 2005. gđa Susan Embretson objavljuje takvu umjetnu inteligenciju za prilagodljivo testiranje inteligencije.
Osim za prilagodljivo testiranje inteligencije, kompjutorska tehnologija u još dva područja omogućuje značajne napretke. Prvo, opremljena virtualnom realnošću otvara velike mogućnosti i za razvoj i za testiranje kognitivnih sposobnosti. Drugo, kako za poticanje razvoja, tako i za preciznije mjerenje stvarnih intelektualnih potencijala, dinamičko testiranje (koje je najefikasnije upravo onda kad se koriste i prednosti suvremenih kompjutora) postaje sve popularnije. Općenito, sve veći broj testova inteligencije doživljava transformaciju u elektronički oblik.